Drátované šperky Ironheart

Slovíčko o minerálech - Citrín

27.12.2022

Citrín
Dnešním představovaným šperkem je "Citrínový amulet". Surový (neopracovaný) kámen je opletený lakovaným měděným drátem, vhodným i pro alergiky a doplněný bižuterním korálkem.

A teď něco málo o citrínu.
Pravý citrín se vyskytuje v přírodě velmi vzácně. Kvůli velké poptávce a nižší ceně se často nahrazuje tepelně upravenými záhnědami nebo ametysty.

Zahřátím brazilských ametystů na 470 °C lze získat světle žluté citríny, vyžíháním na 550 - 560 °C tmavě žluté a červenohnědé. Některé záhnědy dávají citrínovou barvu již při 300 - 400 °C.
Přepalují se jednotlivé krystaly i celé ametystové geody.
Stejný původ má i tento kámen zasazený ve šperku.

Fakt, že se jedná o pálený ametyst nebo záhnědu, by měla být prodejcem uvedena.
Při nákupu pravého přírodního citrínu by tato skutečnost měla být uvedena již v názvu.
Na webu malachit-obchod.cz se píše, že dalším z možných "citrínů" na trhu jsou citríny vyrobené hydrotermální metodou. Tyto kameny jsou stejného chemického složení, mají stejnou strukturu a také optické vlastnosti jako přírodní citrín.
Jejich znakem je úžasná čistota (syntetický citrín neobsahuje inkluze) a velmi konzistentní barva. Výhodou syntetického citrínu je cenová dostupnost, možnost výroby jakéhokoliv odstínu a velikosti, a to v neomezeném množství. Jejich nevýhodou je umělý, syntetický původ.
Kameny vyrobené hydrotermální metodou se nejčastěji řezají, brousí a následně zasazují do šperků. Pouhým okem není možné odlišit syntetický citrín od přírodního. Gemologické laboratoře však disponují přístroji, které to spolehlivě dokážou rozlišit.

Nejste-li si pravostí citrínu jistí, můžete navštívit každoročně pořádaný veletrh Minerály a drahé kameny nebo veletrh Geosvět v Praze, kde si můžete nechat zdarma ocenit vlastní minerály a drahé kameny od nezávislého odhadce v oboru šperky a drahé kameny. Další z možností je obrátit se na některou z gemologických laboratoří v ČR (tato služba je zpoplatněná).

Pozn.: Na trhu se objevují i citrínové napodobeniny ze skla, které však přírodní originál jen velmi těžko imitují. Pro nezkušeného zákazníka je jejich barva, velikost a nízká cena velkým lákadlem.

Zdroj: Naturshop, Milujeme kameny, Malachit-obchod