Drátované šperky Ironheart

Slovíčko o minerálech - Růženín

23.02.2023

Na řadě je růženín.

Tento jemně vypadající minerál je jednou z odrůd křemene.

Růženín, je věren svému názvu. Je lehce růžový, průhledný až průsvitný. Jeho barvu způsobují příměsi manganu, železa či titanu.

Obvykle netvoří krystaly (pokud ano, tak jejich délka nepřesahuje 1 cm)
Krystaly růženínu jsou velmi vzácné; obvykle se nachází v podobě celistvých kusů, které mohou být řezány nebo broušeny ve tvaru čočkovce nebo jako korále.

Průhledný materiál je vzácný. Růženín je obvykle zakalený nebo popraskaný, zčásti proto, že je křehký. Uzavřeniny rutilu v růženínu mohou vytvořit asterický (světelný) efekt, (je-li kámen vybroušen ve tvaru čočkovce). Rutil je jedna z modifikací oxidu titaničitého. Název pochází z latinského slova rutilus - načervenalý.

Růženín se vyskytuje v pegmatitech, hrubozrnné magmatické hornině. Naleziště jsou na Madagaskaru, odkud pochází nádherně zbarvené kameny, dále v Brazílii v oblasti Minas gerais. Další naleziště jsou ve Skotsku, v Jižní Africe, Indii, v zemích bývalého Sovětského svazu, v Coloradu (USA) a ve Španělsku.

Růženín a další křemeny byly již od pradávna využívány na šperky. Jemná růžová barva tohoto drahého kamene vynikne více na větších řezbách srdcí a podobných tvarech než na drobných broušených kamíncích.

Na slunci však může růženín ztrácet svoji jemnou růžovou barvu.