Drátované šperky Ironheart

Slovíčko o minerálech - Selenit

23.02.2023

Hedvábný, měkký a magický lesk, příjemná barva, průsvitnost až průhlednost a snadná opracovatelnost. 

To jsou vlastnosti, které ze selenitu tvoří téměř dokonalý materiál pro výrobu různých dekorativních předmětů. Mimo jiné se z něj vyrábějí oblíbené selenitové lampy a svícny, které se pro svoji elegantnost a nadčasovost mohou stát doplňkem téměř každého interiéru.

Sádrovec vytváří typické krystaly tvaru vlaštovčího ocasu, dlouhé, ploché a protáhlé krystaly a stébla. Můžeme jej nalézt také ve formě ve formě žil nebo čoček. Velké a čiré kusy sádrovce byly nazývány marianské sklo, vláknitý sádrovec je často označován jako selenit.

Selenit je čirá, vláknitá odrůda sádrovce s dobrými optickými vlastnostmi. 

Seléne, jinak také Fébé nebo Méné (jméno korespondovalo s aktuální fází Měsíce) byla řeckou bohyní měsíce, jeho zosobněním. Selenit, nazývaný také měsíční kámen, byl pojmenován podle této bohyně. 

Měsíčním kamenem je také nazývána bílá až lehce perleťová odrůda živce (adulár, česky měsíček) a tyto dva kameny někteří lidé z neznalosti zaměňují. 

Běžně se vyskytuje bílý selenit a oranžový selenit. V literatuře lze dohledat, že se selenit vyskytuje i v modrých a zelených odstínech.

Selenit je velmi náchylný k oděru či poškrábání, proto ho do šperku ošetřuji antialergenním lakem.

 NALEZIŠTĚ

CZ, SK, PL, DE, HR, US, MX

Zdroj: 

Milujemekameny.cz

Selenit.cz