Drátované šperky Ironheart

Slovíčko o minerálech - Tygří oko

23.02.2023

Tygří oko,
krásný "měňavý" minerál, který se řadí mezi drahé kameny.
Tygří oko se vyznačuje skoro až magickým zlatohnědým leskem, který vzniká odrazem paprsků od jednotlivých vláken uvnitř struktury tohoto zvláštního kamene.

Zlatohnědé zbarvení tygřího oka způsobují oxidy železa. Tygří oko je pseudomorfní minerál. To znamená, že původní krystaly tvořené krokydolitovými (azbestovými) vlákny byly nahrazeny jinou minerální látkou, poloprůhledným chalcedonem (křemenem) nebo hydroxidy železa, přičemž byl zachován vzhled a rozměry kamenu, ovšem změní se tvrdost a další vlastnosti minerálu.

Měkký lesk tygřího oka přímo láká k použití do šperků. Tento drahý kámen se nebrousí do diamantových brusů, ale do oblých tvarů (muglí) a čoček, které dokážou podtrhnout krásu a lesk tohoto drahého kamene. Vybroušené tygří oko častokrát vytváří optický efekt tzv. kočičího oka. Tento efekt se vytváří na kameni vybroušeném do hodně vystouplé oblé mugle. Světelný pruh jakoby vystupuje z kamene, když s ním na světle pohybujeme.

Tygří oko se svým zlatavým leskem působí velice hřejivě, proto bývá často zasazen do stříbra, se kterým zajímavě kontrastuje.
Na fotkách můžete vidět a sami posoudit, který druh zasazení je zajímavější.
Na první fotce je to měď, na druhé nerez a na třetí mosaz.

Nejznámějším evropským nalezištěm tygřího oka jsou železnorudné doly Krivoj Rog na Ukrajině. Tento kámen dokonce zdobí jednu edici ukrajinských známek.
Další velké naleziště tygřího oka je v Jihoafrické republice. Dále pak to jsou USA, Austrálie, Čína, Indie a Srí Lanka.
Doposud největším známým tygřím okem je australský vzorek o úctyhodných dvou metrech délky a 150kg váhy. Najdete jej v mineralogických sbírkách univerzity v Bonnu.